Hvert år samles organisationer, foreninger, politikere fra både Christiansborg og Europa-Parlamentet, virksomheder, pressefolk og alle, der arbejder med og interesserer sig for natur i Danmark, til det årlige Naturmøde i Hirtshals. Her har naturen fået et talerør, da den her bliver sat på den politiske dagsorden med dialog, oplæg og debat om vores fælles natur.
Nationalpark Kongernes Nordsjælland var selvfølgelig også med, og sammen med Danmarks øvrige fire nationalparker, inviterede vi nogle af de i alt 36.000 gæster ind i teltet til oplæg og aktiviteter for naturinteresserede i alle aldre.
Nationalparkerne samles
Danmarks fem nationalparker – Nationalpark Kongernes Nordsjælland, Nationalpark Skjoldungernes Land, Nationalpark Mols Bjerge, Nationalpark Thy og Nationalpark Vadehavet – har naturen helt tæt på, og dette ville vi gerne dele ud af på årets Naturmøde. For alle nationalparkerne gælder det, at vi til dagligt arbejder med at styrke naturen, og blandt andet dette var der fokus på under årets Naturmøde.
Fra Nationalpark Kongernes Nordsjælland var vi glade for at kunne deltage i fællesskab med de andre nationalparker, og fortælle om vores egne og fælles projekter. Oplæggene handlede blandt andet om skovmår, sommerfugle, stenrev, frivillighed og edderkopper, samt hvordan vi arbejder med naturen gennem disse projekter.
Danmarks Nationalparker repræsenterer alle deres særlige stykke af den danske natur, og arbejdet med særlige arter er derfor gennemgående, ligesom også arbejdet med at engagere frivillige i forskellige naturindsatser er noget, der prioriteres højt.
Edderkopper og monsterhistorier
Naturmødet er desuden et godt sted for at ramme både børn og voksne, og aktiviteterne på standen og oplæggene var derfor tilrettelagt med henblik på at kunne skabe begejstring for naturinteresserede i alle aldre.
En særlig oplevelse, man kunne få på standen, var med araknolog Frederik Leck Fischer. Han var nomineret til prisen som Danmarks Bedste Naturformidler 2024, og fortalte om sjældne edderkopper i nationalparkerne på Sjælland. Han viste også nogle af de særlige edderkopper frem, så nysgerrige gæster kunne komme helt tæt på de fascinerende spindlere.
Derudover blev der også fortalt om særligt vilde historier til nationalparkernes fælles oplæg om vampyrer, sommerfugle og monstre. Her kunne tilskuere lære mere om nationalparkernes fascinerende dyreliv, som strækker sig fra smukke, sjældne sommerfugle i Thy til monster-lignende myreløver i Nordsjælland.
Om Naturmødet i Hirtshals
Naturmødet blev afholdt i Hirtshals fra 23.-25. maj og bød på tre dage i naturens tegn med debatter på 5 scener, 80 stande og 600 oplæg, indlæg og aktiviteter. Naturmødet bliver altid afholdt i slutningen af maj, og dette var 9. gang.
Nationalparkerne i Danmark arbejder på at bevare og udvikle vores særlige danske natur, landskaber og kultur. Læs mere om Danmarks Nationalparker her.